Albrecht Dürer a jeho doba Triumfálny sprievod cisára Maximiliána I.

durer1Výstava pozostáva z výberu grafických listov unikátnej zbierky lekára, univerzitného profesora, historika umenia Imricha Henszlmanna čestného občana mesta Košíc. Na základe jeho testamentu sa v roku 1888 dostala do Východoslovenského múzea v Košiciach vzácna kolekcia grafických listov.

Aj napriek zlomku identifikovaných diel z tejto pozostalosti sú v zbierke zastúpené diela autorov svetového mena, dokladujúce vývoj grafickej tvorby v známych grafických školách Talianska, Nemecka, Francúzska v 15.-18. storočí. Vďaka tomu dnes môžeme obdivovať grafické listy nielen jedného z najväčších umelcov renesancie Albrechta Dürera z Norimbergu, ale aj Albrechta Altdorfera, Marcantonia Raimondiho, Hansa a Barthela Behamovcov i ďalších.

TRIUMFÁLNY SPRIEVOD CISÁRA MAXIMILIÁNA I.

Tri monumentálne grafické súbory Triumfálna brána, Triumfálny sprievod a Triumfálny voz vznikli na priamu objednávku cisára Maximilána I., ktorý sa sám podieľal aj na navrhovaní motívov jednotlivých častí. Celý sprievod pozostáva zo 147 drevorezov a meral 540 cm v pásoch nad sebou. Na ich vzniku pracovali významní umelci svojej doby – Albrecht Dürer, Albrecht Altdorfer, Hans Springinklee a Hans Burgkmair, Hans Schäfelein, Leonhard Beck, Erhard Schön a pravdepodobne aj brat Albrechta Dürera, Hans Dürer.

The best way to finish a good read from an art blog is by playing a challenging casino game at http://www.slotsexpert.ca.

Triumfálny sprievod oslavuje cisára Maximilána I., ktorý výrazne ovplyvnil dejiny Európy. Zaujímavý je aj jeho priateľský vzťah so slávnym umelcom Albrechtom Dürerom. Hovorí sa, že keď raz majster na žiadosť cisára maľoval jedno z mnohých diel, cisár mu sám pridržal rebrík. Tak si vážil geniálneho umelca.

V SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade môžu návštevníci vidieť časť z tvorby Albrechta Dürera a jeho súčasníkov. Tieto výtvarné diela, ktoré sú v zbierkových fondoch Východoslovenského múzea môžeme právom zaradiť k pokladom európskeho umenia.